Index: Bryssel

Bryssel (franska Bruxelles, uttalas /bʁysɛl/, nederländska Brussel, uttalas /ˈbrʏsəl/) är Belgiens huvudstad. Vid sidan om Flandern och Vallonien är Bryssel även en av Belgiens tre regioner. Bryssels huvudstadsregion (franska Région de Bruxelles-Capitale, nederländska Brussels Hoofdstedelijk Gewest), som är helt omsluten av Flandern, skapades 1989 och består av 19 kommuner.

Wikipedia:

SpråkLäsningar*SkapadSenastEditeringarLängd
sv1 90016 februari 200313 september 202139422 656
fi1 42822. kesäkuuta 200314. marraskuuta 202133814 943
en00
de00

* Under 30 dagar (13.1.2022 - 12.2.2022) Wikidata Q9005

RubrikSkribentPubliceradLäsningar
Han vill öka dialogen mellan företag och samhälle26.8.20211
Varför betalar bankerna miljoner till krisfonder?24.6.20211852
Lösningarna känner inga gränserEmilia Kullas8.5.2020321
Digital autonomi i EuropaKaj Arnö6.3.2020276
Många skäl att vara cynisk, rädda världen – och vara lyckligNicholas Anderson19.6.2019420
Fossilfritt stål i sikte via nygammal metodHenric Borgström19.6.2019324
Uppladdning inför Almedalen19.3.2019378
”No Deal” – Damoklessvärdet som svävar över Storbritanniens och EU:s skilsmässa12.11.2018317
Drakviskaren i Kina vet hur man tämjer man en jätte1.10.2018340
Tänk på avståndet mellan de superrika och oss andra. Vi behöver inte kändispolitiker, lika lite som vi behöver kungar och drottningar.Nicholas Anderson21.6.2018301
Prestigeförlust för drömmen om Finansplats StockholmHenric Borgström29.9.2017365
Lugnet i stormenKaj Arnö29.4.2017378
Mitt nya jobbGilbert Granholm1.4.2017403
Brexit, Bryssel, alltsammansNicholas Anderson29.8.2016322
Snabbtåg kräver tät befolkningHenric Borgström26.5.2016299
Slut på falsk alliansfrihetHenric Borgström25.9.2015374
Energibranschen togs på sängen22.9.2015366
Hur nysta ut Bryssel23.6.2014268
Belgrad från bilfönstret25.11.2013304
Majsen hotar frihandeln29.10.2013348
Carl Haglund: Mera forskning15.6.2012426
Wärtsilä27.3.201225
Biff och gueuze i Bryssel20.12.2011501

**Antalet läsningar under perioden 31.3.2021-27.1.2022